Toukokuussa 22.5. klo 17.30-19.30 keskitytään Päijänteeseen Päijänteen rannalla eli Juurikkasaaren Rantapaviljongissa Säynätsalossa, Juurikantie 5. Tilaisuus on kaikille avoin.
Pohjois-Päijänne – miten se on asukkaan tavoitettavissa, koettavissa ja nautittavissa
Näkökulmia, muun muassa saavutettavuus, virkistys ja luontoarvot.Ohjelma
klo 17.30 Tervetuloa – eri tapoja kokea Päijänne, rannoilta ja veden päältä, Helinä Mäenpää, Jyväskylä-Seuran pj
klo 17.35 Päijänne säynätsalolaisittain, mm. ajankohtaista Säynätsalon satamasta, Jouni Takkinen, Säynätsalo-seuran puheenjohtaja ja palveluista Päijänteen kokemiseksi, Harri Taskinen, Tavolo Bianco Oy, toimitusjohtaja, Säynätsalon kunnantalo
klo 17.45 Juurikkasaaren tarinaa ja palveluja esittelee Pasi Keinonen, Juurikka Catering Oy
klo 17.55 Päijänteen virkistysalueyhdistyksen toiminta ja palvelut sekä Jyväskylän kaupungin palvelut Päijänteeseen liittyen, mm. satamat ja Mämminiemi, Mari Pitkänen, Päijänteen virkistysalueyhdistyksen sihteeri/pohjoinen ja rahastonhoitaja sekä kaupunkirakennepalvelut, talous- ja hallintopäällikkö, Jyväskylän kaupunki
Klo 18.15 Kahvit samassa tilassa
Klo 18.35 Kalastuksesta Päijänteellä, vapaa-ajan kalastaja Antti Lommi
klo 18.45 Veneilystä ja Jyväskylän veneseura ry:n toiminnasta kertoo Markku Pöyhönen, Purjehduskoulun rehtori
klo 18.55 Helmi elinympäristöohjelma ja case Päijänne, ekologi Päivi Halinen ja toiminnanjohtaja Niko Nappu, Paremman Luonnon Puolesta -säätiö
Mikä on UNESCOn biosfäärialue ja miksi Päijänne? Päivi Halinen, ekologi, Paremman Luonnon Puolesta -säätiö
klo 19.10 Keskustelua ja kysymyksiä puhujille – puhujat lavalla
noin klo 19.30 tilaisuus päättyy
Osallistumismaksu seuran jäsenille on 6 euroa ja ei-jäsenille 8 euroa. Hinta sisältää myös kahvitarjoilun. Ennakkoilmoittautuminen tämän linkin kautta . Ilmoittautuminen vahvistuu, kun osallistumismaksu on maksettu seuran tilille Nordea FI78 1045 3000 1250 04, viitenumero on 20242.
Juurikkasaareen pääsee LINKKI-yhteyksillä, bussinumero 16 Säynätsaloon, vain parin sadan metrin päähän, https://linkki.jyvaskyla.fi Autojen pysäköintitilaa on runsaasti.