Jyväskylä-Seura täytti 70 vuotta 17.5.2023  

Jyväskylä-Seuran palkinto Jyväskylän yliopiston avoimen tiedon keskuksen kulttuuri- ja luonnonperintöpalveluille.

Koko Jyväskylän kotiseutuyhdistyksen, Jyväskylä-Seuran, toiminta alkoi 17.5.1953 Valtiontalolla pidetystä kokouksesta. Seuran toiminnassa ovat olleet mukana useat vaikuttajahenkilöt sekä edustajat eri elämän osa-alueilta. 

Seuran toiminta-ajatuksen ydin on pysynyt 70 vuoden ajan samana: kotiseudun kaikinpuolinen kehittäminen, elinympäristön laadun parantaminen ja ihmisten viihtyvyyden lisääminen, kotiseututietouden lisääminen ja kotiseutuhengen ylläpitäminen sekä kotiseudun kulttuurien vaaliminen ja edistäminen. Kulttuuriympäristön kaikinpuolinen vaaliminen on alusta lähtien ollut seurassa tärkeää.

Vuosikymmenien aikana seura on mm. antanut kaavoitukseen liittyviä lausuntoja, järjestänyt opastettuja kierroksia, kerännyt rahat ja toteutuksen viiteen eri veistokseen, järjestänyt kotiseutuaiheisia kilpailuja sekä julkaisuut useita kirjoja. Kautta toimintavuosien on järjestetty kaikille avoimia esitelmiä.

Tällä hetkellä Jyväskylä-Seura järjestää edelleen säännöllisesti yleisötilaisuuksia ja keskusteluja liittäen aiheet menneisyyteen, nykyisyyteen ja tulevaisuuteen. 70-vuotisjuhlavuosi aloitettiin julkistamalla lasten ja nuorten ideoista Jyväskylä-kuvio, jonka pohjalta on teetetty kaikille maksutta hyödynnettäväksi sekä villasukkien että kaarrokeneulepaidan mallit.

Yhteistyö ja verkostoituminen, nuorten osallistaminen, arjen dokumentointi ja monikulttuurisuus kotiseututyössä ovat jatkossa yhä tärkeämmässä roolissa myös Jyväskylä-Seuran toiminnassa. Syksyllä järjestetään muun muassa kaikille avoin Kotiseutulauantai-tapahtuma ja osallistutaan Jyväskylän kirjamessuille.

Jyväskylä-Seuran palkinto 2023 Jyväskylän yliopiston avoimen tiedon keskuksen kulttuuri- ja luonnonperintöpalveluille

Jyväskylä-Seuran palkintoa on jaettu vuodesta 1987 alkaen vuosittain Jyväskylän kaupungin asukkaalle tai yhteisölle poikkeuksellisen mittavasta työstä jyväskyläläisyyden tai Jyväskylän henkisen ja aineellisen perinteen hyväksi. 

Vuosia palkinnon nimi oli Jyväskylä-palkinto, mutta vuodesta 2013 alkaen palkinnon nimi on ollut Jyväskylä-Seuran palkinto. Aikaisemmat palkinnon saaneet on lueteltu tämän tiedotteen lopussa, samoin kuin edelliset puheenjohtajat.

Vuoden 2023 palkinnon vastaanottivat 17.5. seuran 70-vuotisjuhlan kutsuvierastilaisuudessa Ravintola Vesilinnassa Jyväskylän yliopiston avoimen tiedon keskuksen johtaja Pekka Olsbo ja kulttuuri- ja luonnonperintöpalveluiden päällikkö Pirjo Vuorinen.

Pirjo Vuorinen ja Pekka Olsbo

Palkinnon luovuttivat Jyväskylä-Seuran puheenjohtaja Helinä Mäenpää ja vuosien 2017-2018 puheenjohtaja Eila Tiainen

Palkinnon perustelut:

Jyväskylän yliopiston avoimen tiedon keskuksen kulttuuri- ja luonnonperintöpalveluiden tiedemuseo on tehnyt vuosikymmenten ajan merkittävää työtä Jyväskylän yliopiston ja sen edeltäjien kulttuuri- ja luonnonperinnön vaalimiseksi. Lukuisat julkaisut, näyttelyt ja yleisötapahtumat ovat ratkaisevasti lisänneet kaupunkilaisten tietoisuutta Jyväskylän merkityksestä suomalaisen ja suomen kielisen koulutuksen sekä sivistyksen syntypaikkana ja opettajakoulutuksen uranuurtajana. Tämä avoimen tiedon keskuksen erinomaisen arvokas ja laadukas työ on nostanut Jyväskylän myös Euroopan tasolla niiden merkittävien paikkakuntien ja kohteiden joukkoon, joiden toiminta symboloi eurooppalaisia arvoja, historiaa ja yhdentymistä, ja jotka toimivat virstanpylväinä nykyisen Euroopan luomisessa.

Jyväskylä-Seura on tehnyt alusta asti tiivistä yhteistyötä Jyväskylän yliopiston kanssa. Viime vuosina yhteistyö on toteutunut erityisesti Tiedettä kaikille -toiminnassa. Kulttuuri- ja luonnonperintöpalveluiden päällikkö Pirjo Vuorinen on myös Jyväskylä-Seuran varapuheenjohtaja. Kuvia tapahtumasta löydät täältä.

Seuran palkinnon vastaanottaja saa kunniakirjan lisäksi Jyväskylä-Seuran merkin, jonka ovat suunnitelleet vuonna 1987 silloinen seuran puheenjohtaja Erkki Fredrikson, graafinen suunnittelija Jussi Jäppinen ja kultaseppä Heikki Lampinen. Sama Jyväskylä-Seuran merkki löytyy kultaseppä Heikki Lampisen tekemistä Jyväskylän kaupunginjohtajan käädyistä, joiden vitjat koostuvat 32 kultaisesta merkistä. Jyväskylä-Seura luovutti yhdessä 32 yrityksen ja yhteisön kanssa käädyt Jyväskylän kaupungin täyttäessä 150 vuotta vuonna 1987.

Jyväskylä-Seuran aiemmat palkinnon saajat ja edelliset puheenjohtajat

Jyväskylä-Seuran 50-vuotishistoriikin on tehnyt Arja Kohvakka-Viinanen vuonna 2003. Historiikki löytyy digitoituna Jyväskylä-Seuran kotisivulta osoitteesta www.jyvaskylaseura.fi.  

Jyväskylä-Seuran palkinnon saajat vuodesta 1987 alkaen (1987-2012  nimellä Jyväskylä-palkinto):

1987 FT Kyösti Sorjonen

1988 Pääkonsuli Eero Fredrikson 

1989 FM Liisa Tuomi-Nikula 

1990 Varatuomari Veikko Hyytiäinen

1991 Professori Mauno Jokipii 

1992 Museonjohtaja Markku Lahti

1993 FM Jussi Jäppinen

1994 Toimitusjohtaja Hannu Hildén 

1995 Kaupunkineuvos Jaakko Lovén 

1997 Vanhempi konstaapeli Toivo Hautala

1998 Vanhempi nuorisotyöntekijä Jarmo Hakkarainen

1999 Tanssitaiteilija Tarja Sara

2000 Kotiseutuneuvos Kauko Sorjonen

2001 Jyväskylän yliopiston rehtori Aino Sallinen

2002 Jyväskylän Teatteriminnat ry

2003  Tekstiilitaiteilija Annikki Karvinen

2004  Kotiseutuneuvos Taito Mörk 

2005 Professori Lea Pulkkinen

2006 FT Jussi Jäppinen

2007 FL Erkki Fredrikson  

2008 Säveltäjä Pekka Kostiainen

2009 Everstiluutnantti evp. Hannu Valtonen

2010 Naiskuoro Vaput ry

2011 FT Osmo Rinta-Tassi

2012 Arkkitehti Risto Vuolle-Apiala

2013 Jyväskylän elävän musiikin yhdistys Jelmu ry 

2014 YTT Esa Sironen

2015 SPR:n työntekijä Tero Ronimus

2016 Arkkitehti Jukka Tikkanen

2017 Palokan Pelimannitalo 

2018 Jyväskylän Huoneteatteri

(Tauko palkinnon jaossa)

Jyväskylä-Seuran puheenjohtajat 

Eero Fredrikson 1953-1955

Päivö Oksala 1956-1974

Veikko Hyytiäinen 1975-1977

Osmo Rinta-Tassi 1978-1982

Kosti Ranta 1983-1985  

Erkki Fredrikson 1986-1995

Jaakko Lovén 1996-2008

Mirja Knuuttila  2009-2017

Eila Tiainen 2017-2018

Vesa Niinikangas 2019-2020

Helinä Mäenpää 2021- 

Lisätietoja:

Jyväskylä-Seuran puheenjohtaja Helinä Mäenpää, p. 050 548 7422

Hyväksytkö sivustolla kolmansien osapuolten evästeiden käytön? Tutustu tietosuojaselosteeseen