Kylä tutuksi -yleisötilaisuus Pöydän iloista 4.12.2023 klo 18-19.30

Kamarineuvos Erkki Fredriksonin otsikkona yleisötilaisuudessa on Pöydän iloja – Jyväskylän seminaari opetti suomalaisille pöytätapoja. Erkki Fredriksonin alustus pohjautuu hänen tänä syksynä ilmestyneeseen kirjaansa Pöydän iloja pikkukaupungissa.  

Kirja kertoo jyväskyläläisten vanhoista syömisistä ja juomisista kaupungin perustamisen ajoista ensimmäisen maailmansodan alun vuosiin. Yleisötilaisuudessa tutkaillaan myös sitä, mikä rooli Jyväskylän seminaarilla oli suomalaisten pöytätapoihin.  

Tilaisuuden alussa esiintyy ryhmä Vox Aurea -kuorolaisia johtajanaan Sanna Salminen. Luvassa on muutama jyväskyläläislähtöinen joululaulu ja yleisökin pääsee halutessaan mukaan yhteislauluun. 

Paikka on Jyväskylän yliopiston Vanha juhlasali Seminarium-rakennuksessa. 

Vapaa pääsy. 

Järjestäjät Jyväskylä-Seura ja Jyväskylän yliopisto.

Lisätietoja:

Helinä Mäenpää
Jyväskylä-Seuran puheenjohtaja, 050 5487422

Hyväksytkö sivustolla kolmansien osapuolten evästeiden käytön? Tutustu tietosuojaselosteeseen