Katso viiden veistoksen opastettu video tai kulje kierros Jyväskylässä

Jyväskylä-Seura täytti 70 vuotta 17.5.2023. Juhlavuoden kunniaksi seura tallensi viiden veistoksen tarinan. Jyväskylä-Seura on veistoshankkeillaan tukenut kulttuuria, vahvistanut kulttuurikaupungin identiteettiä ja elävöittänyt kaupungin ilmettä.

Veistokset ovat toteutuneet lukuisten yhteisöjen, yritysten ja henkilöiden yhteistyön ja rahoituksen tuloksena 1970-luvulta 2000-luvulle. Lämmin kiitos kaikille veistosasioita edistäneille.

Tervetuloa tutustumaan teoksiin Jyväskylä-Seuran videon välityksellä. Toivottavasti se innostaa tutustumaan veistoksiin myös paikan päällä ulkotiloissa. Kaikkiaan kierros on noin kolme kilometriä, mutta veistoksiin on helppo tutustua vaikka yksi kerrallaan. Lisää veistosprojekteista voi lukea seuramme 50-vuotishistoriikista, joka löytyy kotisivultamme. Historiikki(Klikkaa tästä)

Videolla esitellään veistokset:

Martti Korpilahden muistomerkki, Pauli Koskinen, 1974, Lounaispuisto
Torikunkku, Veikko Hirvimäki, 1989, Kauppatori
Rondo, Anne Alho, 1997, Hippos-puisto, Monitoimitalon edessä
Paavo Nurmi, Wäinö Aaltonen, 1924 (2000) Yliopiston liikunnan edessä
Kain Tapper, Yö, 2003, Kirkkopuisto

Videon käsikirjoitus, kuvaus ja opastus: Heli Vuorela ja Mikko Jäkälä. Editointi Arvo Vuorela.
Valokuvat :Jyväskylä-Seura, kuvaaja Mikko Jäkälä

Hyväksytkö sivustolla kolmansien osapuolten evästeiden käytön? Tutustu tietosuojaselosteeseen