Kylä tutuksi -luento: Valokuvaaja Jouko Keto: Valokuvia jyväskylästä osa 2

Kylä tutuksi -luento tiistaina 26.10.2021 klo 18.00.-19.30 Valokuvaaja Jouko Keto: Valokuvia jyväskyläläisten arjesta, osa 2

Paikka: Jyväskylän yliopiston Seminarium-rakennuksen vanha juhlasali S212. Vapaa pääsy.

Jouko Kedon valokuvien keskiössä ovat tällä kertaa Halssila, Tourula, Taulumäki, Lohikoski, Kortepohjasta lähinnä ylioppilaskylä sekä yliopisto ja rakentaminen. Kuvat keskittyvät 1970-1980 -luvuille. Arkipäiväiset kuvat näyttävät, miten kaupunki ja elämä ovat muuttuneet. Olennaisia kuvissa ovat myös ihmiset.Jouko Kedon edellinen kuvaesitys ennen korona-aikaa kiinnosti salin täydeltä yleisöä.

Luennon järjestää Jyväskylä-Seura yhteistyössä Jyväskylän yliopiston kanssa. Live-tilaisuudessa noudatetaan vallitsevia koronaohjeistuksia ja terveysturvallisuutta. Luento tallennetaan ja se on katsottavissa myöhemmin Jyväskylä-Seuran YouTube-kanavalla.

Värikuva: kuvausaika 1980-luvun alku ennen 1985, Kyyhkysenmäeltä kohti Taulumäkeä/kuvaaja Jouko Keto

Mustavalkokuva: kuvausaika 1973-1974, Taulumäen hyppyrimäen rinteeltä kohti Kyyhkysenmäkeä/kuvaaja Jouko Keto

Hyväksytkö sivustolla kolmansien osapuolten evästeiden käytön? Tutustu tietosuojaselosteeseen