Kotiseuturetki Vaajakoskelle tiistaina 14.9.2021 klo 17

Jyväskylä-Seura kutsuu kuulemaan Vaajakosken historiasta ja nauttimaan kauniista maisemista. Kotiseuturetki on ennakkoon ilmoittautuneille maksuton (omakustanteinen kahvihetki).

Bussi kotiseuturetkelle lähtee Jyväskylän kaupunginteatterin edestä 14.9.2021 klo 17.00 ja palaa samaan paikkaan klo 19.15.  Retkelle otetaan ilmoittautumisjärjestyksessä 25 henkilöä (koronarajoitukset ja -suositukset huomioiden). Ilmoittautuminen viimeistään maanantaina 13.9. klo 14 sähköpostilla osoitteeseen sihteeri@jyvaskylaseura.fi.

Vastausilmoitus retkelle osallistumisesta tulee sähköpostiin maanantain 13.9. aikana.

Retkellä esitellään myös Jyväskylä-Seuran toimintaa, mutta retkelle osallistuminen ei edellytä seuran jäsenyyttä. 

Vaajakoskesta kirjan kirjoittaneen Antti Kolun johdolla tutustutaan Vaajakosken teollisuusyhdyskunnan vaiheisiin. Katsellaan vanhoja tehtaita, jotka on otettu uudenlaiseen käyttöön. Tehdään kävelykierros Naissaaressa, joka oli 1800-luvun lopulla Vaajakosken (Haapakoski vuoteen 1920) keskusta-aluetta. Kotiseuturetkeen kuuluu omakustanteinen kahvihetki Kahvila Koskenhengessä.

Tervetuloa tutustumaan kotiseutuun!

Kuva: Valokuvapostikortti. Haverinen, Markku, reprokuvaaja 2000. Museovirasto – Historian kokoelma. 

Hyväksytkö sivustolla kolmansien osapuolten evästeiden käytön? Tutustu tietosuojaselosteeseen